Przepuklina kręgosłupa – leczenie

Przepuklina w obrębie kręgosłupa, a ściślej rzecz ujmując przepuklina krążków międzykręgowych, stanowi jeden z obrazów dyskopatii. Dyskopatia jest zazwyczaj dysfunkcją o długotrwałym czasie rozwoju, podczas gdy przepuklina, zwana potocznie wypadnięciem dysku, jest najczęściej spowodowana krótkotrwałym, gwałtownym czynnikiem np. wysiłkiem.

Przepuklina w obrębie kręgosłupa charakteryzuje się przemieszczeniem jądra miażdżystego przez uszkodzony pierścień włóknisty. Ucisk zdeformowanego jądra dotyczy w głównej mierze korzeni nerwów rdzeniowych oraz rdzenia kręgowego.

Leczenie przepukliny w obrębie kręgosłupa, zarówno jego odcinka szyjnego, jak i lędźwiowego czy piersiowego, jest kompleksowe i może zawierać w sobie elementy wielu terapii. Na początku likwidowany jest ból, którego obecność może spowodować nieprawidłowości w ułożeniu mięśni, ponieważ mięśnie starają się za wszelką cenę zminimalizować nacisk na bolące partie kręgosłupa. Podstawowymi lekami w terapii bólu są środki przeciwzapalne zmniejszające stan zapalny w okolicach miejsca wystąpienia przepukliny. Jeżeli ból zniknie, wówczas następuje leczenie rehabilitacyjne efektów przepukliny, składające się z gimnastyki leczniczej, fizjoterapii i ogólnych zajęć ruchowych. Badania naukowe dowodzą, że zastosowane wspólnie metody McKenzie wraz z iniekcjami zewnątrzoponowymi przezotworowymi jest w 80% skuteczne. Niestety, w pozostałych przypadkach, nieinwazyjne leczenie przepukliny kręgosłupa jest niemożliwe i konieczna jest interwencja chirurgiczna.