Dyskopatia i przepuklina krążka międzykręgowego

Dyskopatia jest jedną z najczęstszych chorób kręgosłupa. Polega ona na patologicznych zmianach o obrębie krążka międzykręgowego. Krążek międzykręgowy jest strukturą występującą pomiędzy trzonami kręgów. Składa się z galaretowatego jądra miażdżystego otoczonego ochronnym pierścieniem włóknistym, zbudowanym z kolagenowych i elastynowych włókien.

Gdy pierścień włóknisty zostaje przerwany lub jest naciskany przez nierównomiernie rozmieszczone jądro miażdżyste, może dojść do powstania przepukliny jądra miażdżystego, co z może kolei prowadzi do ucisku na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów.

Przepuklina dotyka najczęściej szyjnego oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jej objawami są ból kręgosłupa wraz z jego promieniowaniem do kończyn górnych lub dolnych (w zależności od umiejscowienia zwyrodnienia), rwa kulszowa, zaburzenia czucia powierzchni ciała, niedowład mięśni lub ich całkowite zanikanie, a także osłabienie odruchów kończyn.

Leczenie dyskopatii, zarówno w przypadku odcinka szyjnego, jak i lędźwiowego, jest długotrwałe, ale w większości przypadków niezbyt skomplikowane. Jeżeli zmiany patologiczne w obrębie krążka nie są zbyt duże i pierścień włóknisty nie został przerwany, tylko zachował swoją strukturę, wówczas stosuje się terapię zachowawczą.

Farmakoterapia i fizjoterapia, są w zdecydowanej większości przypadków wystarczającą formą leczenia przepuklin, zarówno w przypadku części szyjnej, jak i lędźwiowej. Niestety, w ok. 10% przypadków schorzenie wymaga leczenia chirurgicznego. Do niedawna dyskopatia była uznawana za chorobę, której przyczyny leżą głównie w urazach mechanicznych spowodowanych nieprawidłowym trybem życia lub ciężką pracą fizyczną. Dziś już wiadomo, że jej przyczyn można poszukiwać również pośród czynników genetycznych – po prostu krążki międzykręgowe niektórych ludzi mają naturalną tendencję do zwyrodnień.

Leczeniem i rehabilitacją dyskopatii w Krakowie zajmuje się centrum terapeutyczne RUGPOLI.