Iniekcje do stawów międzywyrostkowych

Cierpisz z powodu bólu w plecach i nogach. Ten ból jest prawdopodobnie spowodowany przez zmiany w jednym lub wielu stawach międzywyrostkowych w kręgosłupie. By zmniejszyć dolegliwości bólowe lekarz specjalista może zaproponować zastrzyk do tego stawu. Na tej stronie przedstawiono co ta terapia obejmuje.

STAW MIĘDZYWYROSTKOWY (ang. FACET JOINT)

Stawy międzywyrostkowe są to niewielkich rozmiarów stawy zlokalizowane za kręgami i umożliwiające w kręgosłupie ruchy zgięcia, rozciągania, skręcania. Powierzchnie stawowe wyściela chrząstka, natomiast staw otoczony jest przez torebkę stawową. 

 

Metoda ta obejmuje dwie składowe: 

Diagnostyczną:

W celu zdiagnozowania czy źródłem Twojego bólu jest staw międzywyrostkowy podaje się lek znieczulenia miejscowego, który chwilowo eliminuje ból.

 

Terapeutyczną:

Jeśli stwierdzono, że przyczyną dolegliwości bólowych jest staw międzywyrostkowy lekarz specjalista poda do niego kortykosteroidy. Dzięki zmniejszeniu bólu będziesz w stanie rozpocząć ćwiczenia poprawiające funkcję stawu.

 

PRZEBIEG PROCEDURY

                        

Podczas procedury pacjent leży na brzuchu. Skóra badanej okolicy zostaje zdezynfekowana. Przy pomocy cienkiej igły, pod kontrolą promieniowania rentgenowskiego, do stawu zostaje podany początkowo środek kontrastowy (Omnipaque) w celu stwierdzenia prawidłowego położenia igły w stawie, a następnie środek znieczulający (Lignokaina 2%) z kortykosteroidem (Dexamethason 10mg).

CZAS TRWANIA PROCEDURY

Około 15 minut.

INFORMACJE OGÓLNE

Dalsze informacje o potencjalnym ryzyku oraz efektach ubocznych znajdziecie Państwo na Naszej stronie internetowej w zakładce „Dla Pacjenta” w sekcji „Po wizycie”.