Po zastrzyku

Dzisiaj otrzymaliście Państwo zastrzyk w RUGPOLI Kraków. Na tej stronie przedstawiono najważniejsze informacje o tym co może się wydarzyć po zastrzyku.

Ból po iniekcji diagnostycznej (wyłącznie z lekiem znieczulenia miejscowego)

Zastrzyk może nasilić przez kilka dni dolegliwości bólowe, które stopniowo wrócą do poziomu sprzed zastrzyku.

Ból po iniekcji terapeutycznej (z kortykosteroidem)

Ból może ustąpić natychmiast lub kilka dni po zastrzyku. Wiąże się to z użyciem dwóch różnych leków. Pierwszy, środek znieczulenia miejscowego, działa natychmiast, ale przez kilka godzin. Drugi lek, kortykosteroid, ma swój początek działania po 3 do 10 dniach. W związku z tym przez pierwsze kilka dni może wystąpić nasilenie bólu (lek znieczulający przestał działać, a kortykosteroid jeszcze nie zaczął). Po terapii z kortykosteroidem nie ma potrzeby zażywania leków przeciwzapalnych, takich jak: Diclofenac, Ibuprofen, Naproksen, Arcoxia. Pozostałe leki można kontynuować wg zaleceń.

Objawy uboczne kortykosteroidów:

 

 

  • Ból w miejscu podania (zwykle zanika w przeciągu 2 do 3 dni)
  • Zaczerwienienie twarzy
  • Ból głowy
  • Podwyższenie poziomu cukru we krwi ( u diabetyków)
  • Przyspieszenie bicia serca
  • Przemijające krwawienie z pochwy
  • Te objawy są uciążliwe, ale nie sa niebezpieczne, zanikną w przeciągu około 3 dni.

 

OGÓLNE POWIKŁANIA

Niebezpieczeństwo infekcji

W przypadku każdego zastrzyku istnieje niebezpieczeństwo infekcji. Dlatego podstawową kwestią jest zachowanie sterylności. W RUGPOLI Kraków używa sie materiałów jednorazowych. Jeśli jest to konieczne dodajemy do zastrzyku antybiotyk.

Krwawienie

Zastrzyk może spowodować miejscowe krwawienie. Dlatego też zaleca się przed zastrzykiem wstrzymanie leków przeciwkrzepliwych (po konsultacji z lekarzem przepisującym lek). Ważne jest, aby przy rejestracji telefonicznej poinformować recepcjonistkę o zażywaniu tego typu leków.

Nadwrażliwość na lek

W przypadku nadwrażliwości na któryś z użytych w zastrzyku leków może wystąpić zaczerwienienie lub swędzenie skóry. Ta reakcja jest przemijająca, a objawy zwykle ustępują po 2 do 5 dniach.

Uczulenie na lek

W przypadku wystąpienia alergii na któryś z zastosowanych leków i reakcji uczuleniowej dysponujemy odpowiednim wyposażeniem w naszej poradni. Ważne, aby po otrzymaniu zastrzyku odczekać 15 do 20 minut w naszej poczekalni.

Prowadzenie samochodu

Po zastosowaniu iniekcji ze środkiem znieczulającym może się okazać, że nie będziecie Państwo mogli prowadzić auta do momentu dopóki nie ustąpi działanie leku (max. 2 do 3 godzin). W związku z tym zalecamy przyprowadzenie ze sobą osoby, która zapewni Państwu transport do domu.

Kiedy sie z nami skontaktować

Powinniście się Państwo, lub ktoś w Państwa imieniu, z nami skontaktować w sytuacji, gdy wystąpią:

 

 

  • niespodziewane i uciążliwe objawy, o których nie wspomniano w trakcie wizyty lub nie przeczytaliście o nich w dostarczonej Państwu informacji o danym zastrzyku, np.: znaczące nasilenie bólu, niewydolność motoryczna lub czuciowa nerwu, zaburzenia świadomości
  • każde z wyżej wymienionych powikłań

 

W sytuacji nagłej można się z nami kontaktować (również po godzinach pracy) pod nr telefonu +48 12 341 71 54.