Przezotworowe iniekcje zewnątrzoponowe

Cierpisz z powodu bólu w nodze i/lub w plecach. Badanie rezonansu magnetycznego wskazuje, że przyczyną tego bólu może być uwięźnięty nerw w kręgosłupie. Odpowiednie ćwiczenia nie przyniosły ulgi. W związku z tym lekarz specjalista może zaproponować przezotworową iniekcję zewnątrzoponową. Na tej stronie przedstawiono co ta terapia obejmuje.

CEL TERAPII

W przestrzeniach przezotworowych, zewnątrzoponowych biegną nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego. W przypadku uwięźniętego nerwu (np.: przez przepuklinę krążka międzykręgowego) stosuje się przezotworowe iniekcje zewnątrzoponowe (ang. transforminal epidural injections). Uwięźnięty nerw ulega obrzękowi, co wywołuje jego podrażnienie i dolegliwości bólowe. Lekarz specjalista wykona zastrzyk drogą przezotworową, zewnątrzoponową i poda lek w okolice uciśniętego nerwu. Podany tą drogą lek zmniejszy obrzęk nerwu, dzięki czemu nerw będzie mógł swobodnie się przemieszczać, a to z kolei umożliwi wykonywanie odpowiednich ćwiczeń poprawiających funkcje kręgosłupa. Końcowym efektem leczenia będzie zmniejszenie dolegliwości bólowych.

 

PRZEBIEG PROCEDURY

                              

 

 Podczas procedury pacjent leży na brzuchu. Skóra badanej okolicy zostaje zdezynfekowana. Pod kontrolą promieniowania rentgenowskiego w okolice uciśniętego nerwu zostaje wprowadzona cienka igła. Następnie podany zostaje początkowo środek kontrastowy (Omnipaque) w celu stwierdzenia prawidłowego położenia igły, a następnie wyłącznie środek znieczulający (Lignokaina 2%), jeśli jest to procedura diagnostyczna, natomiast jeśli jest to procedura terapeutyczna zostanie podana mieszanka środka znieczulenia miejscowego (Ligokaina 2%) i kortykosteroidu. (Dexamethason 20mg). Natychmiast po podaniu środka znieczulenia miejscowego ból znika na kilka godzin (działanie znieczulające). Działanie środka przeciwzapalnego (kortykosteroidu) rozpocznie się po kilku dniach, a ból zacznie stopniowo ustępować na dłuższy C

CZAS TRWANIA PROCEDURY

Około 15 minut.

INFORMACJE OGÓLNE

Dalsze informacje o potencjalnym ryzyku oraz efektach ubocznych znajdziecie Państwo na Naszej stronie internetowej w zakładce „Dla Pacjenta” w sekcji „Po wizycie”.