Zewnątrzoponowe iniekcje doogonowe

Cierpisz z powodu bólu w plecach promieniującego do nóg. Jeśli jest on bardzo intensywny ani ćwiczenia, ani terapia ortomanualna nie mogą być najpierw zastosowane. W związku z tym lekarz specjalista zaproponował zewnątrzoponowy zastrzyk doogonowy. Na tej stronie przedstawiono co ta terapia obejmuje.

 CEL TERAPII

 Podanie do przestrzeni zewnątrzoponowej leku przeciwzapalnego zmniejsza dolegliwości bólowe w plecach i czasami w nogach  oraz poprawia funkcje ruchowe. 

 

PRZEBIEG PROCEDURY

                                                                           

Podczas procedury pacjent leży na brzuchu. Skóra okolicy kości guzicznej zostaje zdezynfekowana. Pod kontrolą promieniowania rentgenowskiego zostaje wprowadzona cienka igła do rozworu krzyżowego (to jest przestrzeń powyżej kości guzicznej). Z tego miejsca podane leki mogą przesuwać się do góry, w stronę odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Następnie podany zostaje początkowo środek kontrastowy (Omnipaque) w celu stwierdzenia prawidłowego położenia igły i optymalnego przepływu leków w kierunku kręgosłupa, a potem mieszanka środka znieczulenia miejscowego (Lignokaina 2%), kortykosteroidu (Dexamethason 20mg).

CZAS TRWANIA PROCEDURY

Około 15 minut.

INFORMACJE OGÓLNE

Dalsze informacje o potencjalnym ryzyku oraz efektach ubocznych znajdziecie Państwo na Naszej stronie internetowej w zakładce „Dla Pacjenta” w sekcji „Po wizycie”.