Iniekcje diagnostyczne

 INIEKCJE DIAGNOSTYCZNE

Cierpisz z powodu bólu w plecach, nogach lub stawach, ale przyczyna tego bólu jest nieznana.  Lekarz specjalista może zaproponować wykonanie zastrzyku diagnostycznego ze środkiem znieczulenia miejscowego. Na tej stronie przedstawiono co ta terapia obejmuje.

CEL TERAPII

Celem zastosowania iniekcji diagnostycznych jest znalezienie struktury będącej źródłem bólu, którą może być np.:

  • Staw międzywyrostkowy (ang. facet joint)
  • Staw krzyżowo-biodrowy (ang. sacroiliac joint)
  • Korzeń nerwu
  • Krążek międzykręgowy (dysk)
  • Inne stawy np.: biodro, bark, nadgarstek, kostka itp.

Wykonanie tego typu zastrzyku pozwala postawić właściwą diagnozę i tym samym zastosować odpowiednie leczenie.

PRZEBIEG PROCEDURY

W zależności od miejsca, gdzie będzie wykonywany zastrzyk pacjent leży na brzuchu lub plecach. Skóra badanej okolicy zostaje zdezynfekowana. Pod kontrolą promieniowania rentgenowskiego w badaną okolice zostaje wprowadzona cienka igła. Następnie podany zostaje początkowo środek kontrastowy (Omnipaque) w celu stwierdzenia prawidłowego położenia igły w badanej strukturze, a następnie niewielka ilość środka znieczulającego (Lignokaina 2%). Po około pół godzinie lekarz zapyta, czy ból zniknął. Może się okazać, że procedura diagnostyczna zostanie powtórzona w innym miejscu po to, by stwierdzić przyczynę dolegliwości bólowych.

CZAS TRWANIA PROCEDURY

Jest uzależniony od tego ile czasu jest potrzebne na odnalezienie przyczyny bólu.

INFORMACJE OGÓLNE

Dalsze informacje o potencjalnym ryzyku oraz efektach ubocznych znajdziecie Państwo na Naszej stronie internetowej w zakładce „Dla Pacjenta” w sekcji „Po wizycie”.