Czym jest terapia ortomanualna?

Terapia ortomanualna w kontekście leczenia bólów kręgosłupa,  jest to jedna z form terapii manualnych. Została opracowana w Holandii, twórczynią tej metody jest dr. Sickesz. Zajmują się nią wyłącznie lekarze, którzy szkolą się przez 3 lata w ośrodkach terapii ortomanualnej w Holandii. Terapia ortomanualna opiera się o badanie poszczególnych kręgów we wszystkich odcinkach kręgosłupa. Nieodzowne jest, aby badanie prowadzone w trakcie terapii ortomanualnej było poprzedzone i połączone z zebraniem bardzo dokładnego wywiadu z pacjentem, dotyczącego odczuwanych dolegliwości. Terapeuta powinien uważnie wysłuchać pacjenta, nie szczędząc czasu na rozmowę z chorym, aby poznać przyczyny opisywanych objawów. Ze względu na powyższe cechy, opisywane działania określa się mianem terapii, a nie zwykłego masażu. Następnie terapeuta ortomanualny rozpoczyna badanie kręgów we wszystkich odcinkach kręgosłupa, w tym również szyjnego.
Jest to obecnie bardzo popularna metoda leczenia schorzeń kręgosłupa, takich jak rwa kulszowa, stenoza czy wady postawy. Celem terapii jest poprawa położenia poszczególnych kręgów i tym samym zmniejszenie dolegliwości bólowych. Co więcej w wielu przypadkach przyczyna danej dysfunkcji (np. bólu mięśni) nie ma związku z bolącym mięśniem, a wynika z nieprawidłowego ułożenia sąsiadującego z nim kręgu.
Terapia ortomanualna, co jest podkreślone również przez nazwę, wiąże się z manualną (ręczną) niewielką korektą położenia danego kręgu.  Dłońmi terapeuta uciska i wykonuje delikatne pchnięcia poszczególnych kręgów. Jednak by prawidłowo przeprowadzić terapię ortomanualną wybitne zdolności manualne muszą iść w parze z wiedzą anatomiczną. Dlatego w Centrum Terapeutycznym Rugpoli z Krakowa przyjęte jest, że terapeutami ortomanualnymi są wyłącznie lekarze szkoleni w Holandii.
Oprócz zabiegów przeprowadzonych przez terapeutów pacjent jest poinformowany o dalszym postępowaniu i ewentualnie szkolony odnośnie prawidłowej postawy i ćwiczeń, które powinien wykonywać sam w domu. Samodzielna praca pacjenta ma ogromne znaczenie dla końcowych efektów leczenia. Efekt terapii ortomanualnej jest widoczny dopiero po około 2-3 miesiącach, aby odpowiednio długo się utrzymał, pacjent musi sam zmienić lub poprawić postawę ciała oraz wprowadzić bardziej intensywną aktywność fizyczną.

Opublikowany w Blog