Dyskografia

DYSKOGRAFIA

Cierpisz z powodu bólu w plecach, który chciałbyś leczyć w RUGPOLI Kraków. Lekarz specjalista może zaproponować wykonanie dyskografii w celu stwierdzenia czy przyczyną bólu jest krążek międzykręgowy (dysk). Na tej stronie przedstawiono co ta terapia obejmuje.

KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY (DYSK)

Pomiędzy dwoma kręgami w kręgosłupie znajduje się dysk. Krążek międzykręgowy jest zbudowany z pierścienia włóknistego otaczającego galaretowate centrum (jądro miażdżyste). Struktury te są dosyć elastyczne i ich funkcja polega m.in. na amortyzacji wstrząsów. 

CEL TERAPII

Celem dyskografii jest stwierdzenie czy przyczyną bólu jest krążek międzykręgowy. W przebiegu tej procedury dojdzie do chwilowego zwiększenia bólu, który później stopniowo będzie ulegał zmniejszeniu (do poziomu sprzed badania). Na podstawie wyniku tego badania zostanie postawiona diagnoza, która wiąże się z dalszym postępowaniem.

PRZEBIEG PROCEDURY

Podczas procedury pacjent leży na brzuchu. Skóra badanej okolicy zostaje zdezynfekowana. Pod kontrolą promieniowania rentgenowskiego zostaje wprowadzona cienka igła do 2 lub 3 krążków międzykręgowych. W trakcie badania nie wolno patrzeć na monitor, ani zadawać pytań gdzie wykonywany jest zastrzyk (gdyż może to utrudnić postawienie właściwej diagnozy). Następnie podany zostaje środek kontrastowy (Omnipaque)  do dysku, wówczas lekarz będzie chciał wiedzieć co pacjent odczuwa. Potem igła zostaje usunięta.

CZAS TRWANIA PROCEDURY

Około 15 minut.

INFORMACJE OGÓLNE

Dalsze informacje o potencjalnym ryzyku oraz efektach ubocznych znajdziecie Państwo na Naszej stronie internetowej w zakładce „Dla Pacjenta” w sekcji „Po wizycie”.