Denerwacje

Cierpisz z powodu bólu w plecach i nogach, spowodowanego przez podrażnienie stawu międzywyrostkowego w kręgosłupie. Lekarz specjalista wykonał zastrzyk do tego stawu, ale pomógł on jedynie na krótki okres czasu. W celu uzyskania dłuższego efektu lekarz specjalista zaproponował długotrwałe zablokowanie nerwów zaopatrujących ten staw. Terapia polega na zastosowaniu wysokiej temperatury przy użyciu prądu elektrycznego i długotrwałym wyłączeniu nerwów zaopatrujących 2 sąsiednie stawy międzywyrostkowe. Na tej stronie przedstawiono co ta terapia obejmuje.

STAW MIĘDZYWYROSTKOWY (ang. FACET JOINT)

Stawy międzywyrostkowe są to niewielkich rozmiarów stawy zlokalizowane w kręgosłupie, umożliwiające ruchy zgięcia, rozciągania, skręcania, jednocześnie stabilizując kręg przed wypchaniem go do przodu. Powierzchnie stawowe wyściela chrząstka, natomiast staw otoczony jest przez torebkę stawową.

 CEL TERAPII

 Celem terapii jest zablokowanie nerwów czuciowych zaopatrujących staw międzywyrostkowy. Wówczas zostanie zablokowany ból pochodzący z tego stawu. Efekt tej terapii pojawia się po 6-8 tygodniach i utrzymuje się do 1 – 2 lat.

 

PRZEBIEG PROCEDURY

                                  

Podczas procedury pacjent leży na brzuchu. Skóra badanej okolicy zostaje zdezynfekowana. Pod kontrolą promieniowania rentgenowskiego zostaje wprowadzona igła powyżej i poniżej stawu międzywyrostkowego (tam gdzie znajdują się nerwy czuciowe tego stawu). Jeśli igła znajduje się w prawidłowym położeniu zostaje podany środek znieczulający (Lignokaina 2%). Następnie igłę łączy się z urządzeniem przetwarzającym prąd elektryczny na ciepło w końcówce igły. Końcówka zostaje podgrzana do temperatury 85 stopni Celcjusza przez 1,5 minuty. Procedurę powtarza się 2 do 3 razy po to by upewnić się, że nerw został odpowiednio zablokowany.

CZAS TRWANIA PROCEDURY

Około 40 minut.

INFORMACJE OGÓLNE

Dalsze informacje o potencjalnym ryzyku oraz efektach ubocznych znajdziecie Państwo na Naszej stronie internetowej w zakładce „Dla Pacjenta” w sekcji „Po wizycie”.