Na czym polega dyskopatia?

Silny ból, mrowienie, drętwienie, uczucie zmęczenia w dolnym odcinku pleców– to kilka z objawów schorzenia, jakim jest dyskopatia. Choroba ta dotyczy coraz większej liczby osób, w coraz młodszym wieku. Związane jest to schorzenie z naszym trybem życia, więcej siedzimy, coraz mniej się ruszamy.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć: dyskopatia to najczęściej choroba związana z trybem życia i nieodpowiednią troską o kręgosłup. Jest to pewnego rodzaju choroba cywilizacyjna – jej coraz częstsze występowanie to wynik zmian trybu życia i przemian cywilizacyjnych. I choć nie każdy z 50% Polaków, którzy deklarują ból kręgosłupa cierpi na dyskopatię, jest to problem na tyle częsty, że warto się z nim zapoznać, wiedzieć, na czym polega i – przede wszystkim – jak go uniknąć.

Dyskopatia – przyczyny schorzenia

Na dyskopatię często cierpią osoby, który prowadzą siedzący tryb życia i pracują przy biurku, dlatego specjaliści mówią o dyskopatii nie tylko jako o problemie medycznym, ale również społecznym. Biurko i krzesło, które nie spełniają zasad ergonomii, oraz wielogodzinne siedzenie, bez chwili przerwy, powodują obciążenie kręgosłupa. Tymczasem podczas pracy przy biurku naszemu kręgosłupowi należy się kilka minut przerwy. Podobnie jest z kierowcami, którzy spędzają dużo czasy za kierownicą. Prowadząc taki tryb życia, musimy pamiętać o wzmacnianiu mięśni pleców, odpowiednim siedzisku i przerwach przynajmniej na kilkuminutowy spacer.

Jednak częstemu występowaniu dyskopatii sprzyja nie tylko siedzący tryb życia. Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się również u osób, które pracują fizycznie i w nieodpowiedni sposób obciążają swoje plecy. Kolejną przyczyną jest niezdrowa dieta i otyłość oraz palenie papierosów.

Dyskopatia – jak rozpoznać i leczyć?

Dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego, który znajduje się między trzonami kręgów. Taki krążek pełni podwójną rolę: amortyzuje, ale przede wszystkim umożliwia ruchy kręgosłupa. Chory krążek międzykręgowy (zwany inaczej dyskiem) ulega odwodnieniu, traci sprężystość, w wyniku czego pierścień włóknisty może ulec uszkodzeniu. Jeśli przeciążenie trwa długo, może dojść do wysunięcia jadra miażdżystego krążka. Czynnikiem, który dodatkowo sprzyja pojawieniu się choroby, jest podeszły wiek.

Najczęściej dyskopatia pojawia się w odcinku lędźwiowym lub szyjnym, rzadko dochodzi do niej w odcinku piersiowym.

Z pewnością warto zatroszczyć się wcześniej o zdrowy kręgosłup i nie dopuścić do powstania dyskopatii. Przebieg leczenia przebiega rożnie. Stosuje się metody nieinwazyjne (leki, fizjoterapię, terapię ortomanualną) jak i inwazyjne (leczenie operacyjne). Przez ostatnie 15 lat rozwija się również metoda małoinwazyjna, będąca alternatywą dla zabiegu operacyjnego. Polega na podawaniu silnych leków przeciwzapalnych (sterydów) w okolice uciśniętego przez wypadnięty dysk nerwu. Wykonuje się ją pod kontrola mobilnego rentgena (ramię C), z podaniem kontrastu. Zawsze należy podjąć próbę leczenia nieoperacyjnego, gdyż sama operacja wiąże się zawsze z ryzykiem niepowodzenia lub uszkodzenia tkanek okolicy kręgosłupa.

Zachęcamy do troski o kręgosłup – dyskopatia to kolejne z grupy bolesnych i utrudniających życie schorzeń, którego możemy uniknąć lub zmniejszyć jego nasilenie, wprowadzając kilka zmian do naszego trybu życia.

Opublikowany w Blog