Jak wzmocnić mięśnie pleców?

Zdrowy styl życia, czyli dieta połączona z aktywnością fizyczną, to niezwykle pozytywne zjawisko. Rozwinięte mięśnie sprawiają, że jesteśmy mniej podatni na urazy oraz kontuzje, lepiej wyglądamy i jesteśmy bardziej pewni siebie. Jednak istnieje grupa mięśni, którą szczególnie warto rozwijać, nawet jeśli na co dzień nie ćwiczymy. Mowa tutaj o mięśniach pleców, które pracują praktycznie przez cały czas – kiedy stoimy, chodzimy, klęczymy, schylamy się, leżymy albo siedzimy.

Silne mięśnie pleców to prosta postawa, dzięki której prezentujemy się lepiej, i mamy mniejsze dolegliwości bólowe. Chodzenie w butach na wysokich obcasach, dźwiganie zakupów, długie spacery oraz różnego rodzaju codzienne czynności i aktywność fizyczna będą łatwiejsze, jeśli zadbamy o mocne mięśnie pleców, prawdopodobnie najważniejszych dla naszego ciała.

Ćwiczenia na silne plecy

Podstawowe ćwiczenia na wzmocnienie mięśni pleców nie są skomplikowane, nie zajmują dużo czasu i bez problemu możemy wykonywać je w domu. Pamiętajmy jednak, że jeśli cierpimy na poważne problemy z kręgosłupem, trening mięśni pleców koniecznie powinniśmy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Pamiętajmy, ze nasz kręgosłup został stworzony po to, byśmy mogli się ruszać w wielu płaszczyznach. Czyli im bardziej zróżnicowany będzie ruch, tym większa korzyść dla naszych pleców (jeśli są zdrowe i chcemy to zdrowie jak najdłużej utrzymać). Jeśli jednak pojawiają się dolegliwości bólowe pleców, warto zastosować metody bardziej specyficzne, np. metodę McKenziego. Jeśli mimo to nie uzyskamy poprawy dolegliwości, godna polecenia może być terapia ortomaualna.

Przy biurku, sprzątaniu – mocniejsze plecy każdego dnia

Dobrą wiadomością dla wielu osób z pewnością będzie informacja, że mięśnie pleców możemy wzmacniać w trakcie codziennych czynności. Wystarczy kilka drobnych zmian przyzwyczajeń, żeby nasze plecy były silniejsze i mniej bolały.

Podczas podnoszenia przedmiotów z podłogi, nie schylajmy się na wyprostowanych nogach, ale starajmy się je wcześniej zgiąć w kolanach. Podczas odkurzania lub mycia podłogi mopem używajmy jak najdłuższych rur i kijka. Ciężkie zakupy w siatkach rozdzielajmy równo i nośmy je w obydwu rękach.

Jedną z najgorszych tortur dla kręgosłupa jest długotrwałe siedzenie, które osłabia nasze plecy. Aby zredukować negatywne skutki długiego przebywania w pozycji siedzącej, nie zakładajmy nogi na nogę, a co pół godziny zróbmy sobie krótki spacer i przeciągnijmy się kilka razy. Zadbajmy również o odpowiednie, ergonomiczne krzesło oraz prawidłową postawę podczas pracy przy biurku. Warto, w tym celu , zaopatrzyć się w wałek (lub półwałek) lędźwiowy, który możemy przyczepić paskiem do oparcia. Starajmy się również co 1-2 godzin wstać i zrobić kilka kroków.

Jeśli mamy problemy z bólem kręgosłupa, wybierzmy się do lekarza lub centrum terapii. Jednak łatwiej zapobiegać niż leczyć – silne, wyćwiczone mięśnie pleców pozwolą uniknąć bólów i chorób kręgosłupa.

Opublikowany w Blog