Jak dbać o kręgosłup podczas snu?

Kilka godzin zdrowego snu to konieczność dla każdego z nas. Sen pozwala nabrać sił, zregenerować się, odpocząć i odciążyć organizm. Dobry sen jest szczególnie ważny dla kręgosłupa, który w ciągu dnia musi pracować kilkanaście godzin i jest narażony na wiele szkodliwych czynników. Jednak nie zawsze wiemy co robić, aby noc rzeczywiście była czasem relaksu dla całego organizmu.

Nocne mocne wsparcie – wybieramy materac

Na sen poświęcamy około 8 godzin na dobę. Oznacza to, że w łóżku spędzamy prawie jedną trzecią naszego życia. Dlatego wybór odpowiedniego materaca jest sprawą kluczową. Warto pamiętać, że różnego rodzaju kanapy, tapczany i wersalki nie są najzdrowszym wyjściem dla kręgosłupa. Są to meble przeznaczone do użytku dziennego, na których spać powinno się okazjonalnie. Dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość, zdecydujmy się na łóżko i wygodny materac, dobrany do naszych preferencji.

Do wyboru mamy wiele rodzajów i typów materacy. Pierwszą różnicującą kwestią jest twardość materaca. Pod tym względem każdy z nas posiada własne upodobania i przyzwyczajenia. Tymczasem jest to bardzo ważny aspekt dla zdrowia naszych pleców. Ważne, aby dobrać materac do sposobu naszego spania. Jeśli śpimy głownie na boku poprośmy kogoś, żeby popatrzył, czy leżąc na boku, na danym materacu, kręgosłup jest prosty. Tutaj cena materaca ma mniejsze znaczenie, istotniejsze jest indywidualne dobranie. Przed zakupem warto przetestować dany model. Jeśli nie wiemy, na jaki materac się zdecydować, wybierzmy sklep, w którym możemy liczyć na pomoc specjalisty.

Najważniejsze, abyśmy po nocy budzili się wypoczęci. Często poranna sztywność, a wręcz ból pojawiający się po nocy, może być dowodem na to, że nasz materac nie jest najlepiej do nas dobrany.
Jeśli chcemy zadbać o komfort pleców, rano zastosujmy również proste rozwiązanie: zamiast zrywać się nagle, zróbmy w pozycji leżącej kilka rozciągnięć. W ten sposób „obudzimy” i pobudzimy do pracy mięśnie kręgosłupa, zastane po kilku godzinach leżenia. Przed wstaniem najlepiej położyć się na boku, zgiąć nogi i dopiero potem umieścić je na podłodze, a następnie podeprzeć się rękami i usiąść – w ten sposób odciążymy kręgosłup.

Opublikowany w Blog