Jak zapobiegać bólom stawów?

Stawy to ruchome połączenia między kośćmi. Są one szczególnie narażone na uszkodzenia i zużycie, a wyścielająca je chrząstka szklista, może ulegać procesowi zwyrodnienia.

Bóle stawów często towarzyszą osobom starszym i potocznie uznaje się je za część naturalnego cyklu starzenia. Jednak są czynniki, które mogą przyśpieszyć lub zwiększyć uszkodzenia stawów – są to na przykład urazy, kontuzje, cukrzyca, nadwaga, a nawet nieodpowiednia dieta. Niestety, ale niektóre osoby mają także genetyczne predyspozycje do chorób stawów. Na tego rodzaju bóle częściej cierpią kobiety – jest to związane z ich trybem życia, na przykład z wykonywanymi przez nie obowiązkami domowymi czy ciążami.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby zmniejszyć istniejący ból stawów lub zapobiec jego pojawieniu się.

Dieta na zdrowe stawy

Dobrze zbilansowana dieta, bogata w jarzyny i naturalne składniki pomoże zachować nas i nasze stawy w dobrej kondycji. O tym, ze dieta w chorobach stawów ma znaczenie świadczy np występowanie zmian stawowych w dnie moczanowej. Choroba ta zwiazana jest z nadmiernym spożyciem białka zwierzęcego i odkładaniem się produktów przemiany tego białka w stawach, z następowym uszkadzaniem ich.

Dla dobra stawów unikajmy zakwaszającego organizm białka pochodzenia zwierzęcego. Bardzo zdrowe są za to ryby (na przykład makrela, tuńczyk, sardynki lub śledzie), które są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Pozytywnie wpływają na mobilność stawów, a obecna w nich witamina D ma działanie przeciwzapalne. Nie zapominajmy także o bogatych w witaminy i inne pożyteczne składniki oraz minerały owocach i warzywach.

Dla zdrowia stawów warto natomiast ograniczyć spożycie białego pieczywa, żywności przetworzonej oraz używek – kawy, herbaty i alkoholu.

Zadbaj o stawy!

Ruch i aktywność fizyczna pozytywnie wpływają na stan stawów. Warto chodzić na długie spacery albo pływać, wzmacnia to mięśnie i pomaga pozbyć się napięć. Szkodliwe dla stawów jest pozostawanie przez długi czas w jednej pozycji. Podczas różnych sytuacji, kiedy siedzimy, stoimy lub klęczymy przez kilka godzin, co kilkanaście minut zmieńmy pozycję.
Najlepsza witamina dla stawow jest ruch.

Nie zapominajmy zadbać o sylwetkę, ponieważ każdy zbędny kilogram to dodatkowe obciążenie dla stawów. O dodatkowe wsparcie możemy zapytać w aptece – skuteczne mogą okazać się odpowiednie suplementy, zawierające na przykład kolagen, tran lub kwas hialuronowy.

Medycyna dla stawów

W przypadku bólu stawów można stosować przeciwbólowe leki, które mają również działanie przeciwzapalne. Jeśli ból nie ustąpi, to po kilku dniach należy oczywiście odwiedzić gabinet lekarski lub specjalistyczne centrum terapii. Niekiedy ból może być objawem poważniejszych problemów, które w najpoważniejszych przypadkach mogą wymagać nawet operacji. Jednak przyczyn bólu stawów może być wiele i leczenie należy dobrać do przyczyn dolegliwości. Pamiętajmy, ze ból stawu np. kolanowego nie zawsze świadczy o problemie w kolanie. Może być oznaką np dolegliwości kręgosłupa. Kładźmy zawsze duży nacisk na diagnostykę naszych dolegliwości. Wiedząc co dokładnie nam dolega możemy zastosować odpowiednie leczenie.

Opublikowany w Blog