Ból kręgosłupa – choroba cywilizacyjna

Ból kręgosłupa to dolegliwość, z którą boryka się wiele ludzi na całym świecie. Można również powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna, dotycząca krajów rozwiniętych, szczególnie osób dorosłych, ale także i młodzieży.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa bardzo często są uciążliwe i sprawiają, że normalne funkcjonowanie jest w znacznym stopniu ograniczone. W niektórych przypadkach mogą one również powodować duży dyskomfort, dotkliwe cierpienie, całkowitą niezdolność do pracy, a nawet sprzyjać rozwojowi depresji.

Przyczyn powstawania bólów kręgosłupa można się doszukiwać przede wszystkim w siedzącym trybie życia oraz w braku odpowiedniej ilości ruchu. W przypadku osób dorosłych na niekorzyść wpływa nie tylko nieprawidłowa postawa i nadmierne obciążanie kręgosłupa w trakcie wykonywania codziennych obowiązków i pracy, ale również stres oraz zbyt długi czas spędzany za kierownicą samochodu. Z kolei w przypadku dzieci i młodzieży wszelkie zmiany i zwyrodnienia w kręgosłupie najczęściej wiążą się ze złymi nawykami, które własnie wtedy się rozwijają – zbyt długie siedzenie (w szkole, a potem w domu przed komputerem). Rozwój cywilizacji, a co za tym idzie rozwój technologii, sprawił również, że tak dzieci, jak i dorośli, zamiast spędzać aktywnie czas wolny, w większości przypadków wybierają leżenie na kanapie i oglądanie telewizji lub granie w gry komputerowe.

Nieleczone zmiany w kręgosłupie mogą powodować ból i przerodzić się w poważne zwyrodnienia. Chcąc jednak skutecznie zapobiegać ich powstawaniu, warto już od najmłodszych lat dbać o kręgosłup i postawę ciała. W tym okresie najważniejszą rolą rodziców jest wyrobienie u swoich dzieci odpowiednich nawyków m.in. min. 3 razy w tygodniu spędzanie wolnego czasu aktywni oraz dbałość o utrzymanie prawidłowej postawy. Nie jest wymagane uprawianie specjalnych ćwiczeń, należy jednak pamiętać, ze najlepszą formą ruchu dla kręgosłupa jest chodzenie i bieganie (a to dzieci lubią najbardziej). Jeśli jednak dolegliwości wynikające z pogłębionych wad postawy są nasilone i powodują cierpienie, wskazana możne być diagnostyka i konsultacja u specjalisty.

Opublikowany w Blog