Jak długo trwa leczenie bólów kręgosłupa na różnych odcinkach?

Ostatnimi czasy bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości, na którą cierpią zarówno osoby starsze, jak i ludzie młodzi.

Ich powstawaniu sprzyja przede wszystkim ciągłe utrzymywanie niewłaściwej postawy ciała, częste podnoszenie ciężarów, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nawracające stany zapalne rożnych okolic kręgosłupa, zwyrodnienia lub uszkodzenie stawów, a także stres oraz stan wzmożonego napięcia wewnętrznego.

Proces leczenia bólów kręgosłupa bywa długotrwały i wymaga często zmiany nawyków (co okazuje się najtrudniejsze w procesie leczniczym). Rodzaj terapii, a także jej przebieg zależą głównie od źródła dolegliwości, od stopnia zaawansowania powstałych zmian, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Choć w większości przypadków do złagodzenia lub całkowitego zniwelowania bólu wystarcza rehabilitacja lub leczenie zachowawcze obejmujące farmakoterapię, wyjątkowo konieczne bywa operacyjne leczenie schorzeń kręgosłupa (w sytuacjach gdy wszystkie inne próby nie przynoszą efektu).

Następstwa urazów mechanicznych często lecza się samoistnie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czasem jednak w miejscu urazu chętniej rozwiną się zmiany zwyrodnieniowe, a te mogą objawiać się powstawaniem dolegliwości bólowych. Zdarza się również taka sytuacja, ze w wyniku urazu dojdzie do zaburzenia funkcji np. zgięcia czy wyprostu w kręgosłupie. Pamiętajmy, że np. po złamaniu nogi, która ochroniona była opatrunkiem gipsowym, rehabilitacja i dolegliwości bólowe mogą trwać do kilku miesięcy. Tak samo różnego rodzaju stłuczenia i skręcenia kręgosłupa w odcinku piersiowym, szyjnym, czy lędźwiowym oraz rożnego typu złamania, wymagają unieruchomienia pacjenta. W wyniku tego unieruchomienia może dojść do zaniku mięśni odpowiedzialnych za stabilizacje kręgosłupa, a ich odbudowa nierzadko jest bolesna i długotrwała. Wówczas istotna jest ocena funkcji kręgosłupa i wdrożenia ściśle odpowiedniego leczenia (np zgodnie z metoda McKenziego).

Należy także pamiętać, że dalsze postępowanie jest w naszych rekach. Poprawa funkcji kręgosłupa, jego wzmocnienie, zapobiegnie w przyszłości ewentualnym nawrotom dolegliwości i umożliwi unikniecie np. zabiegu operacyjnego.

Opublikowany w Blog