Czy dziecko aktywne fizycznie będzie mieć mniejsze problemy z kręgosłupem w przyszłości?

Ból pleców oraz wady postawy to problemy, z którymi coraz częściej zmagają się dzieci i młodzież. Dzieje się tak, ponieważ w okresie szkolnym spędzają oni wiele godzin w ławkach na zajęciach, a następnie przy biurku odrabiając lekcje, przez co są narażeni na ciągłe przyjmowanie pozycji siedzącej.

Kręgosłup dziecka właśnie się rozwija i to co wydarzy się w trakcie jego rozwoju, będzie miało wpływ na cale życie. Bardzo ważne jest nauczenia dziecka prawidłowych nawyków – przede wszystkim spędzania wolnego czasu w ruchu. Pamiętajmy, ze to my rodzice swoją postawą i sposobem spędzania wolnego czasu wywieramy największy wpływ na rozwój naszego dziecka. Trudno wymagać od dziecka większej aktywności fizycznej, jeśli sami najchętniej spędzamy czas wolny przed telewizorem. Żeby kręgosłup naszego dziecka się prawidłowo rozwijał musimy zadbać o to, żeby cały aparat więzadłowo-mięśniowy był silnie rozwinięty (uzyskamy to tylko dzięki aktywności fizycznej).

Większość wad postawy, które są źródłem przyszłych problemów z kręgosłupem, można jednak w łatwy sposób skorygować. Warto również podejmować działania profilaktyczne, zanim w ogóle pojawi się problem. Aby zadbać o zdrowy kręgosłup dziecka konieczne jest wpojenie mu odpowiednich nawyków związanych także z przestrzeganiem zasad zdrowego i higienicznego trybu życia oraz właściwym wykonywaniem codziennych czynności. Prawidłowa postawa ciała stanowi kluczowy element wpływający na przyszły stan kręgosłupa dziecka, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to czy pociecha odrabia lekcje w odpowiedniej pozycji oraz czy jej plecak nie jest zbyt ciężki. Przesadą nie będzie również sprawdzenie tego, czy ławki i krzesła w szkole posiadają odpowiednią wysokość.

Chcąc zadbać o zdrowie dziecka warto je zachęcić do spontanicznego i aktywnego spędzania wolnego czasu, szczególnie na wolnym powietrzu. Odpowiednia dawka ruchu będzie sprzyjać rozbudowie mięśni i wpłynie korzystnie na kształtowanie się prawidłowych nawyków. Dodatkowo dziecko, które już od najmłodszych lat jest ruchliwe i aktywne fizycznie, będzie miało w przyszłości zdecydowanie mniej problemów z kręgosłupem, niż jego rówieśnicy, którzy każdą wolną chwilę spędzają przed komputerem lub telewizorem. Warto nakłonić dziecko do podjęcia aktywności, która wzmocni mięśnie stabilizujące i kontrolujące kręgosłup.

Opublikowany w Blog