Czy można uniknąć zabiegu operacyjnego w przypadku bólów kręgosłupa?

Ból kręgosłupa to problem, z którym w dzisiejszych czasach zmaga się coraz więcej osób, bez względu na wiek. Z dolegliwością tą borykają się zarówno osoby dorosłe i aktywne zawodowo, jak i młodzież, u której nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa są spowodowane przede wszystkim siedzącym trybem życia.

Ból kręgosłupa to problem, z którym w dzisiejszych czasach zmaga się coraz więcej osób, bez względu na wiek. Z dolegliwością tą borykają się zarówno osoby dorosłe i aktywne zawodowo, jak i młodzież, u której nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa są spowodowane przede wszystkim siedzącym trybem życia. Wśród najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa wymienia się regularne niewłaściwą postawę ciała, brak aktywności fizycznej, przeciążenia związane z wykonywana pracą, zwyrodnienie lub uszkodzenie stawów, zwężenie kanału kręgowego, stan zapalny okolic kręgosłupa, a nawet stres. Ze względu na kryterium anatomiczne najczęstszą lokalizacją dolegliwości w kręgosłupie jest dysk (czyli krążek międzykręgowy), potem stawy międzywyrostkowe (utrzymujące stabilność kręgosłupa), czy staw krzyżowo biodrowy (łączący miednicę z kręgosłupem).

Leczenie bólu kręgosłupa zależy przede wszystkim od podłoża tego bólu, dlatego niezwykle ważna jest diagnoza oraz określenie dokładnego źródła dolegliwości. Zdarza się, że konieczny jest zabieg chirurgiczny, jednak w większości przypadków bólu można się pozbyć odpowiednio modyfikując styl życia i wprowadzając zmiany do codziennych przyzwyczajeń. Wskazane jest kontrolowanie prawidłowej postawy w trakcie siedzenia (w tej pozycji spędzamy obecnie najwięcej czasu), a w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych wykonywanie ćwiczeń (np. zgodnie z metodą McKenziego).

Coraz popularniejszą metodą walki z bólem pleców staje się również medycyna alternatywna, wykorzystująca akupresurę i akupunkturę. Jeśli jednak żadna z nieoperacyjnych metod nie przyniesie oczekiwanych efektów, pacjenci kierowani są na zabieg operacyjny. Należy pamiętać, że bezwzględnym wskazaniem do operacji np. przepukliny krążka międzykręgowego jest jedynie niedawne wystąpienie objawów neurologicznych o typie np. zatrzymania moczu, opadania stopy. Operacja w różnych okolicach kręgosłupa wiąże się z różnie wysokim ryzykiem np. brakiem poprawy po zabiegu. Stąd też od kilkudziesięciu lat poszukuje się rozwiązań alternatywnych (będących skutecznymi np. u osób, u których zabieg jest przeciwwskazany). Warto w tym miejscu wspomnieć o iniekcjach zewnątrzoponowych, przezotworowych (z jęz. ang. transforaminal injections) wykonywanych pod kontrola rentgenowską, z użyciem kontrastu. Ostatnie doniesienia wskazują, że tego typu metoda w połączeniu np. z metodą McKenziego daje ok. 80 % poprawę.

Opublikowany w Blog